Infocus

Category Video

Loading player...


Zeytinyağı Fabrikası Genel işleyiş ve Görünümü | Fabrika Düzeni işleyişi

3,733 views

Zeytinyağı Fabrikası Genel işleyiş ve Görünümü |
Fabrika Düzeni işleyişi

zeytinyağı fabrikası maliyeti,
zeytinyağı fabrikası kurmak,
zeytinyağı fabrikası makinaları fiyatları,
zeytinyağı fabrikası kurulumu maliyeti,
zeytinyağı fabrikası projesi,
zeytinyağı fabrikası makinaları,
zeytinyağı fabrikası kurmak için gerekenler,
zeytinyağı fabrikası projeleri,
zeytinyağı fabrikasında yapılan işlemler,
zeytinyağı fabrikası sahibi t,
zeytinyağı fabrikası,
zeytinyağı fabrikası kurma maliyeti,
zeytinyağı fabrikası açmak,
zeytinyağı fabrikası fiyatları,
zeytinyağı fabrikası kaça kurulur,
zeytinyağı fabrikası nasıl kurulur,
zeytinyağı fabrikası nasıl çalışır

Zeytinlerin genel olarak Edremit ve Gemlik türü olduğunu dile getiren Yılmaz, mahkûmların toplanan zeytinleri elekten geçirdiğini, elek üstü kalanları kahvaltılık zeytin olarak ayrıldığını diğer kısmın ise yağlık olarak değerlendirildiğini aktardı.


Günde 20 ton zeytinyağı üretiliyor

Sıkımda elde edilen yağın asidi ile paketlenmesinin ardından asit oranının aynı olduğunu ifade eden Yılmaz, günlük ortalama 20 ton zeytinin sıkılarak yağa dönüştürüldüğünü, 5 ton ise kahvaltılık zeytin üretildiğini dile getirdi.

Tesisin geçen yıl kurulduğunu anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Burada temel amaç, soğuk sıkım olarak kaliteden ödün vermeden, hükümlü istihdam ederek bunları tekrar topluma kazandırmaktır. Bunu yaparken de bu işi doğru bir şekilde öğretmek istiyoruz. Yani işe hile katmadan, gıda terörü yaşattırmadan, zeytin ya da zeytinyağı içerisinde hiçbir kimyasal kullanmadan, doğal yollarla üreterek tüketiciye ulaştırmayı amaçlıyoruz."

Bölgedeki zeytinler de sıkılıyor

Bölgede yeterli tesis olmadığından zeytinini sıktırarak yağ elde etmeye çalışanlara da belli bir ücret karşılığında yardımcı olduklarına işaret eden Yılmaz, Adalet Bakanlığı ve İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru'nun desteğinden dolayı mutlu olduklarını vurguladı.

Zeytin sıkım tesislerinde sorumlu olarak çalışan mahkûm Kenan Çakır, Akhisarlı olması nedeniyle küçük yaştan beri zeytincilikle uğraştığını, toplanan zeytinleri 30-35 derece sıcaklıkta sıktıklarını, kaliteden asla ödün vermediklerini belirtti.

Zeytinin ağaçlardan toplanmasından sonra doğrudan sıkıma gelmesi nedeniyle değer kaybı olmadığına dikkati çeken Çakır, işini severek yaptığını ve devlete bu şekilde faydalı olduğu için de memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Zeytin toplama işinde çalışan mahkûm Şeyhmus Bedir ise daha önce memleketi Mardin'de çobanlık yaptığını ancak cezaevine girdikten sonra zeytincilik işiyle uğraştığını ve meslek sahibi olduğunu anlatarak cezası bittikten sonra da böyle bir işte rahatlıkla çalışabileceğini kaydetti.

Comments